top of page
Șiri de actualitate
Newsletter
.jpeg)
.jpeg)
Vocea Banatului
JURNALISM INDEPENDENT DIN VESTUL ROMÂNIEI
ȘTIREA ZILEI
ALERTĂ: Inundații în zona Oravița — se evacuează locuitorii din cartierul de sud.
Editoriale


HRISTOS S-A ÎNĂLȚAT!
Tradiții de Înălțarea Domnului, sărbătorită în acest an odată cu praznicul Sfinților Constantin și Elena. Creștinii ortodocși sărbătoresc joi, 21 mai, Înălțarea Domnului, una dintre cele mai importante sărbători religioase din calendarul ortodox, celebrată la 40 de zile după Paște. În aceeași zi sunt prăznuiți și Sfinții Împărați Constantin și Elena, iar peste 1,5 milioane de români își serbează onomastica. Creștinii ortodocși sărbătoresc joi, 21 mai, Înălțarea Domnului. Sărb
21 mai3 min de citit


SINDROMUL HUBRIS: CÂND PUTEREA ÎNCEPE SĂ TE SCHIMBE FĂRĂ SĂ IȚI DAI SEAMA
Există un fenomen real, studiat în psihologie și leadership, numit Sindromul Hubris. Nu este doar o figură de stil pentru aroganță, ci descrie o schimbare concretă care apare la unii oameni atunci când ajung să aibă multă putere. Cuvântul vine din Grecia Antică și înseamnă, simplu spus, „a pierde măsura”. Nu doar a fi mândru, ci a ajunge să crezi că regulile nu mai sunt pentru tine și că vezi lucrurile mai bine decât toți ceilalți. O schimbare care apare treptat Problema este
15 mai3 min de citit


HIDRA VREMURILOR NOASTRE
Această imagine este o metaforă vizuală a servilismului, a obedienței și a anulării de sine în schimbul accesului la putere sau la diferite beneficii. Este despre dezumanizarea voluntară, o boală cronică a societății noastre. Când demnitatea devine negociabilă Când demnitatea devine negociabilă, omul începe să se deformeze. Nu fizic, ci moral. Iar această deformare, în timp, capătă un chip grotesc, dar din ce în ce mai actual. Puterea suferă o mutație și devine impersonală. N
15 mai1 min de citit


GOLGOTA SATULUI ROMÂNESC: ÎNTRE ANALFABETISM FORȚAT, RĂSCOALE SÂNGEROASE ȘI AMARUL ALCOOLULUI
Țărănimea a reprezentat, până la mijlocul secolului XX, aproximativ 80% din populația României. Cu toate acestea, a fost cea mai batjocorită categorie socială, fiind lăsată să trăiască în sărăcie, mizerie și analfabetism. Statul român nu a fost capabil să gestioneze această situație. Poporul român este aproape rural, în condițiile în care, în anul 1945, după cel de-Al Doilea Război Mondial, aproximativ 80% din populația României era formată din oameni care trăiau la sat și er
1 apr.12 min de citit
bottom of page